Zespół

Zespół

prof. dr hab. inż.
Jacek Dach
Kierownik Pracowni Ekotechnologii

Członek rady naukowej Deutsches Biomasseforschungszentrum (DBFZ – Instytut Biomasy i Biogazu) w Lipsku (2012-15).
Członek rady naukowej Key Laboratory for Clean Renewable Energy Utilization Technology, China Agricultural University w Pekinie (od 2016 roku).

Specjalista w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów (w procesie fermentacji i kompostowania), nadzoru i optymalizacji działania biogazowni, redukcji emisji gazowych i odorowych, produkcji, przechowywania i przetwarzania biomasy, elektroremediacji, produkcji biopaliw oraz modelowania procesów z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji.

Kierownik projektów w 5 i 6 Programie Ramowym UE, kierownik i wykonawca w projektach KBN, MNiSW, NCN, PARP, POIG, POIŚ (łącznie ponad 30).

Dorobek naukowy (wg bazy Web of Science): indeks h = 31, 2769 cytowań w 1844 publikacjach, sumaryczny Impact Factor = 211; autor/współautor 219 oryginalnych prac twórczych, 6 książek, 13 rozdziałów w monografiach, 86 prac konferencyjnych, 132 artykułów popularnonaukowych, wystąpienia na 112 konferencjach zagranicznych i krajowych, 4 patenty uzyskane, 4 zgłoszone wnioski patentowe, 1 wzór użytkowy.

tel.:
prof. dr hab. inż.
Wojciech Czekała
Poferment, nawożenie i biopaliwa stałe

Absolwent kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (2011) oraz kierunku Geologia - Gospodarka Zasobami Mineralnymi i Wodnymi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2013). Specjalista z zakresu biologicznego przetwarzania odpadów, gospodarki pofermentem oraz ochrony środowiska.  Posiada szerokie doświadczenie zdobyte m.in. w trakcie krajowych i zagranicznych staży oraz realizacji projektów naukowych i prac zleconych przez podmioty gospodarcze. Kierownik projektu LIDER VII pt.: „IN-OIL Innowacyjna metoda biokonwersji produktów ubocznych przemysłu spożywczego”. 

Od 2020 roku pełni funkcję Prodziekana ds. nauki na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej.

Tytuł rozprawy habilitacyjnej: „Efektywność biokonwersji odpadów organicznych na biogaz w procesach fermentacji z wykorzystaniem owadów Hermetia illucens"

Tytuł pracy doktorskiej: „Ocena wartości rolniczej i energetycznej surowej i przetworzonej pulpy pofermentacyjnej pochodzącej z biogazowni”

Tytuł pracy magisterskiej: „Dynamika zmian azotu i fosforu w procesie kompostowania różnych odpadów organicznych”

Tytuł pracy licencjackiej: „Udział biosfery i hydrosfery w tworzeniu izotopów węgla”

dr inż.
Andrzej Lewicki
Biogazownie

Absolwent kierunku Biotechnologia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Specjalista ds. fermentacji metanowej w Pracowni Ekotechnologii. Posiada szerokie doświadczenie we współpracy z przemysłem, prowadząc nadzór technologiczny nad biogazowniami. Kierownik projektu LIDER VI pt.: „Innowacyjna technologia fermentacji pomiotu kurzego poddanego redukcji zawartości azotu poprzez wytrącenie kwasu moczowego”

Tytuł pracy doktorskiej: „Wpływ hydrolizy na wydajność biogazową substratów”

Tytuł pracy magisterskiej: „Badanie wydajności biogazowej wycierki ziemniaczanej”

tel.:
dr inż.
Jakub Pulka
Gospodarka odpadami

Absolwent kierunku Ochrona Środowiska specjalność biotechnologia w ochronie środowiska, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Specjalista ds. gospodarki odpadami w Pracowni Ekotechnologii. Posiada doświadczenie we współpracy z przemysłem uzyskane przy prowadzeniu badań zleconych. Kierownik projektu PRELUDIUM VI pt.: ”Wpływ parametrów toryfikacji osadów ściekowych na toksyczność biowęgla, wymywalność metali ciężkich z biowęgla oraz parametry sorpcyjne biowęgla”.

Tytuł pracy doktorskiej: „Technologiczne i środowiskowe uwarunkowania toryfikacji osadów ściekowych”

Tytuł pracy magisterskiej: „Wpływ temperatury toryfikacji na właściwości paliwowe odpadów”

tel.:
dr inż.
Damian Janczak
Kompostowanie

Absolwent kierunku Technika Rolnicza i Leśna, specjalizacja: Ekonomika i organizacja usług technicznych w rolnictwie, oraz kierunku Technika Rolnicza i Leśna,  specjalizacja: Inżynieria agroenergetyki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Specjalista z zakresu biologicznego zagospodarowania odpadów (fermentacja metanowa oraz kompostowanie). Posiada szerokie doświadczenie zdobyte m.in. podczas realizacji projektów naukowych i prac zleconych przez podmioty gospodarcze. Uczestniczy w licznych projektach badawczych realizowanych w Pracowni Ekotechnologii jako kierownik oraz wykonawca.

Tytuł pracy doktorskiej: „Technologia wytwarzania biogazu z wykorzystaniem wybranych odpadów z produkcji i przetwórstwa warzyw ”

Tytuł pracy magisterskiej: „Efektywność technologii zagospodarowania odpadów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczych”

Tytuł pracy inżynierskiej: „Określenie parametrów technologicznych pracy sita łukowego do separacji pulpy pofermentacyjnej z biogazowni”

dr inż.
Jakub Mazurkiewicz
OCZYSZCZANIE ŚCIEKÓW I GOSPODARKA KOMUNALNA

Absolwent Inżynierii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (2005), stypendium studiów na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (2003-2004). Specjalista z zakresu technologii ścieków oraz wykorzystania osadów ściekowych jako kosubstratu w procesach fermentacji. Wieloletnie doświadczenie w kierowaniu budowami i projektowaniu instalacji i urządzeń: gaz, wod-kan, ogrzewczych, wentylacji i biogazowni. Ekspert WRPO (2014-2020), Koordynator GRF oraz Broker Innowacji Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Tytuł pracy doktorskiej: „Optymalizacja techniczno-ekonomiczna małych oczyszczalni ścieków z osadem czynnym” (nauki techniczne, Politechnika Poznańska)

Tytuł pracy magisterskiej: „Wielokryterialny wybór małych oczyszczalni ścieków”

tel.:
dr inż.
Karol Kupryaniuk

Absolwent kierunku Inżynieria Mechaniczna na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Posiada doświadczenie w dziedzinie ekstruzji materiałów lignocelulozowych przeznaczonych na cele biogazowe.

Tytuł pracy doktorskiej: „Zastosowanie techniki ekstruzji materiałów lignocelulozowych w aspekcie ich wykorzystania w biogazowniach”

Tytuł pracy magisterskiej: „Wpływ procesu ekstruzji na właściwości fizyczne słomy odpadowej”

tel.:
dr
Iryna Vaskina
dr inż.
Marta Cieślik
Kierownik laboratorium

Absolwentka Biotechnologii o specjalizacji przemysłowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Specjalizuje się w badaniach nad wpływem temperatury prowadzenia fermentacji metanowej na mikroflorę oraz dynamikę procesu.

Tytuł pracy doktorskiej: „Badania dynamiki fermentacji metanowej w warunkach modelowych”

Tytuł pracy magisterskiej: „Porównanie wydajności biogazowej wybranych substratów w fermentacji mezo- i termofilowej”

Tytuł pracy inżynierskiej: „Optymalizacja izolacji pierwotniaków z gatunku Eudiplodinium maggii w celu wyprowadzenia monokultur”

tel.:
mgr inż.
Aleksandra Polańska
mgr inż.
Wiktor Bojarski

Absolwent kierunku Ekoenergetyka na wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej oraz absolwent Leśnictwa, specjalizacja gospodarka leśna na wydziale Leśnym i Technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. 

Tematyka pracy doktorskiej: „Technologia produkcji oraz bioreaktor do wytwarzania kompostów dedykowanych dla leśnictwa”

Tytuł pracy magisterskiej: „Badania nad wytwarzaniem kompostu o obniżonym pH”

Tytuł pracy inżynierskiej: „Projekt systemu zbiórki i przetwarzania odpadów piekarniczych i cukierniczych”

mgr inż.
Mateusz Nowak

Absolwent studiów II stopnia na kierunku Ekoenergetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP, a także studiów inżynierskich na Politechnice Łódzkiej na kierunku Energetyka.
Na co dzień pasjonat motoryzacji oraz podróży, natomiast swoje zainteresowania naukowe kieruje w stronę odnawialnych źródeł energii, w szczególności związanych z technologiami biogazowymi.

Temat pracy doktorskiej: "Technologie przetwarzania pulpy pofermentacyjnej w aspekcie racjonalnej gospodarki wodnej nowoczesnej biogazowni"

Tytuł pracy magisterskiej: "Technologie usuwania nadmiaru wody z pulpy pofermentacyjnej z biogazowni"

Tytuł pracy inżynierskiej: "Analiza porównawcza dwóch instalacji fotowoltaicznych"

inż.
Wiktor Gręźlikowski
inż.
Piotr Bresz
inż.
Jakub Kolasiński
mgr inż.
Klaudia Dudek
inż.
Michał Broński